Szczeciński Gocław-dlaczego nikt nie chce tam mieszkać?

IMG_3319

Gocław-Golęcino , dzielnica w północnej części Szczecina straszy czy kusi perspektywą?

Ceny nieruchomości w tej dzielnicy znacząco się różnią od cen w centrum miasta, czy innych dzielnic wcale nie bliżej zlokalizowanych. Dwupokojowe mieszkanie można już kupić za cenę ok 100 tys złotych. Dlaczego?

Od dawna okryty złą sławą, nazwany najniebezpieczniejszą dzielnicą miasta. Po zmroku zaniedbane nieruchomości straszą swym wyglądem a nieprzyjaźni mieszkańcy patrzą na siebie z ukosa.Czy dalej tak jest?Aby to sprawdzić udałam się na wizję lokalną, umówiłam się z właścicielami dwóch mieszkań, aby zobaczyć tanie nieruchomości oraz ocenić ich ewentualny potencjał, może nie jest tak źle?

IMG_3260

Gocław położony jest na zachodnim brzegu Odry w północnej części Szczecina. Od południa i zachodu graniczy z Golęcinem   a od północy – z Glinkami. Jest to obszar zamknięty północną częścią ul. Światowida oraz ulicami: Koszalińską, Lipową i Narciarską, a także zawierający tereny ogrodów, rozciągające się na zachód od tych ulic aż do ul. Pokoju (dzisiejsze POD „Chrobry”) i tereny leśne.

Niestety jest gorzej niż myślałam. Podjeżdżając pod pierwszą nieruchomość byłam pozytywnie nastawiona, kamienica z nową elewacją, mnóstwo miejsc parkingowych, piękny widok na odrę i komunikacja. Niestety, po wejściu na klatkę schodową mój zapał ostygł.

-pani na to nie patrzy mają robić remont-powiedziała właściciel, a ja myślałam już tylko         o tym że to nic nie da, bo graffiti na ścianach było stosunkowo świeże, mimo iż kamienica posiadała domofon-tu nie chodzi o remont, tu chodzi o mieszkańców, jak można coś takiego zrobić?-zapytałam-pani tu już wszystkie pijaki  wymierają, idzie nowe, mądre pokolenie,       o zobaczy pani tu wózek, tam wózek, same małżeństwa z dziećmi.

IMG_3265 IMG_3266

IMG_3268

Obiektywnym okiem położenie Gocławia jest bardzo atrakcyjne, widoki na rzekę, marina żeglarska, mały ruch samochodowy,bliskość do centrum, jednakże stan nieruchomości oraz zaniedbanie tej części miasta jest tak rażące że aż nie możliwe .Dzielnica sprawia wrażenie wyludnionej i pozbawionej jakiejkolwiek opieki, bardzo mała ilość zieleni, przygnębiająca atmosfera i smutne miny przechodniów.

-czy pani robi te zdjęcia w sprawie rewitalizacji?-zapytał mnie starszy pan po parominutowej obserwacji moich poczynań z aparatem-czy myśli pani że dożyję rozkwitu tej dzielnicy?

Mieszkańcy też by chcieli aby ktoś, coś….

W Gocławiu znajduje się przystań żeglarska Marina Gocław      z pobliskim hotelem i restauracją Jachtowa. W tej przystani cumują różnego rodzaju i wielkości jachty. Rzeka Odra stanowi dla nich linię wyjścia do Zalewu Szczecińskiego, Bałtyku i do jeziora Dąbie.

IMG_3254

IMG_3253

IMG_3295

IMG_3243

Podsumowując: obecny stan dzielnicy jest opłakany, stanowi gotową scenografię do filmów o drugiej wojnie światowej . Nie widać tu cienia pozytywnego myślenia, chęci do czegokolwiek, nieuporządkowane oficyny, walające się śmieci, wszystko to wyzwala we mnie chęć ucieczki.

Jednakże widzę szansę, ceny nieruchomości pozwolą młodym ludziom się tu osiedlać i powoli zmieniać rzeczywistość. Program rewitalizacji i planów floating garden daje nadzieję na przyszłość, jest plan zieleń i woda, woda i zieleń.

Zapraszam was na jeszcze kilka moich zdjęć i do komentowania na fb co myślicie o tej części naszego miasta i czy znacie plany na przyszłość tej opuszczonej dzielnicy.

kiknij jeśli chcesz więcej faktów na temat dzielnicy: historia Gocławia

IMG_3242

IMG_3245

IMG_3247

IMG_3249

IMG_3256

IMG_3257

IMG_3258

IMG_3262

IMG_3270

IMG_3272

IMG_3273

IMG_3275

IMG_3279

IMG_3281

IMG_3282

IMG_3284

IMG_3285

IMG_3287

IMG_3293

IMG_3297

IMG_3307

IMG_3312

IMG_3302

IMG_3313

IMG_3318

IMG_3299

IMG_3317

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *